İptv Nasıl Çalışır ?

iptv temel prensip olarak farklılıklar içerse de amacı kişilere televizyon yayını hizmeti sunmaktır. Normal bir televizyon yayın hizmeti için kişinin evinde çanak, receiver, gibi ekipmanlar olmalıdır. iptv kullanmak için ise ihtiyacınız olan şeyler oldukça basit. Bir internet bağlantısı ve televizyona bağlanacak bir receiver. Iptv internet üzerinden televizyon kanallarının yayınlarını alarak televizyonunuza aktarmaktadır. Bu şekilde daha geniş bir kanal yelpazesine sahip olmanızı sağlamaktadır.

Ayrıca iptv’nin vaatlerinden bir diğeri de televizyonda daha önceden yayınlanmış programları izleyebilmektir. Birçok kişi bir programın yayınlanma saatinde müsait olmadığı için programı kaçırma sorunu yaşamıştır. Iptv ile artık programın yayınlanması bitmiş olsa bile tekrar izleme şansına sahipsiniz. Bunun yanında iptv internet üzerinden yayınları kullanıcıya ulaştıran bir hizmet olduğu için evde internet bağlantısı bulunması şarttır. Bu internet bağlantısının 10 Mbps altında olması yayın kalitesi ve hızını sıkıntıya sokabilir. 10 Mbps ve 100 Mbps arasında bulunan internet hızları yayın kalitenizin iyi ve akıcı olması için yeterli olacaktır.

İPTV Çeşitleri

iptv çeşitleri kendi aralarında farklılık göstermektedir. Bunlardan ilki ve en çok kullanılanı isteğe bağlı video adı verilen sistemdir. Bu sistem herhangi bir video oynatma sitesine girerek internet bağlantınız aracılığı ile size sunulan videolardan birini seçerek oynatma şeklinde yürür. Bu hizmetin karşılığında size istediğiniz videoyu izlemenizi sağlayan firmaya, siteye ödeme yaparsınız.

İPTV Nasıl Çalışır ?

Sıradan bir antenli yayın sisteminin nasıl çalıştığını kabaca herkes bilmektedir ancak iptv hakkında bilinmesi gerekenler diğer sistemlerden farklıdır. Örneğin normal çanaklı yayın sitemlerinde görüntüler canlı olarak yayınlanır ve tekrar oynatılamaz. Iptv ise görüntüleri canlı bir yayın bandından kullanıcıya aktarırken aynı zamanda kendi veritabanında depolama kapasitesinin izin verdiği ölçülerde görüntü depolayarak bu görüntüleri daha sonra da kullanıcının hizmetine sunar.

Normal sistemlerde görüntüler çanağa gelen radyo dalgaları sayesinde alındığı için havanın kapalı olduğu durumlarda radyo dalgaları yeterli seviyede iletilemez ve görüntü kalitesi düşebilir hatta tamamen yayın kesilebilir. Buna karşın Iptv’nin akıcı bir yayın sergilemesi için internet bağlantısı olması yeterlidir ve havanın durumundan etkilenmez.


Kategori:

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir