İptv Nedir?

İptv Nedir?

 

İptv Nedir? Kimi zaman kişiler televizyonda işleyecek bir şey bulamazlar veya aynı gün içerisinde aynı saatte beğendikleri iki dizi ya da program saati çakışır ve birini izlemekten vazgeçerler. İşte bu esnada iptv acil yardım gibi kişilerin sorunlarını çözmektedir. Peki,iptv nedir?

Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bu program tıpkı internet gibi kişilerin izledikleri dizileri ya da programları hafızasına kaydetme özelliğine sahiptir. Böylelikle kişiler istedikleri vakit kayıtlı olan dizileri rahatça izleme şansına sahip olacaktır. Bunun için bir adet uyduya ihtiyaç vardır. Bu uydu sayesinde isterse bilgisayardan istenilirse de televizyon üzerinden izlenme sağlamaktadır. Eğer ki televizyon üzerinden bir şeyler izlemek isterseniz tıpkı internet kutusuna benzer bir kutuya sahip olmanız gerekir ve bu kutu ile televizyonunuza bağlantı sağlamanız gerekir. Böylelikle internet üzerinden erişim televizyonuna bağlanacaktır. Fakat burada internet kapasitesi çok önemlidir. Bazı programlar 10 Mbps ve altında olan limitte yeterli hıza sahip olmazlar ve istenilenin elde edilmesini sağlamazlar. Oysa ki 10 ve 100 Mbps arasında yer alan internet ise istenilen her türden programa ulaşılma hızını oluşturmaktadır.

IPTV Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak göz atıldığında 3 farklı şekilde çeşidin yer aldığı görülmektedir. İlk çeşide daha çok isteğe bağlı olabilecek video yani VOD adı verilmektedir. Netflix gibi bir site üzerinden istenilen dizi ve filmlerin seçilmesi ile izlenme sağlanmaktadır. Üçüncü türe ise canlı IPTV adı verilmektedir. Bu sistemde adından anlaşıldığı gibi canlı yayın içeren kanalların internet aracılığı ile izlenmesini sağlamaktadır. Üç sistemde hangisi seçilirse seçilsin ya bir internet ağı ya da özel bir ağ izlemek için gerekmektedir.

Nasıl Çalışır?

Burada programları isterseniz canlı bir şekilde isterseniz de önceden kaydedip akışa uyacak bir şekilde depolamanız mümkündür. Eğer ki programları bilgisayar üzerinden izlemek isterseniz iki adet bilgisayarı birbirine bağlamanız gerekir. Bu bilgisayardan bir tanesi istemci iken bir tanesi ise sunucu adını almaktadır. Bu ikisi arasında gereken dosyalar talep edilir ve bağlantı birinden diğerine aktarılır. Önceden kaydedilmiş TV programları ise internet protokolü şeklinde paket teslim alınarak dijital bir format haline dönüştürülmelidir.

 

Kaynak : https://fenomeniptv.net/


Kategori:

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir